Portal szkoleniowy – wybierz szkolenie dla siebie

10 zasad udanych wystąpień publicznych

10 zasad udanych wystąpień publicznych

10 zasad udanych wystąpień publicznych

Wystąpienia publicznie to niełatwa sztuka. Nawet doświadczeni mówcy potrafią się zestresować przed większą publicznością. Mają jednak swoje zasady, które pozwalają nie tylko im się opanować, ale też porwać tłumy i dać się zapamiętać. Oto one:

1. Znaj tekst, ale nie ucz się go na pamięć

Oczywiście warto napisać sobie wcześniej tekst przemówienia. Niezależnie od tego, czy będziemy się go trzymać, warto znać pewne ramy. Nie warto się jednak uczyć się go na pamięć. Wyjdzie nienaturalnie, a w stresie bardzo łatwo się pomylić.

2. Poznaj miejsce

Jeśli nie znamy miejsca, w którym będziemy przemawiać, lepiej przyjść nieco wcześniej. Oswoimy się z nim i przy okazji dowiemy się co gdzie jest. Dzięki temu zaczniemy z większą pewnością siebie. A nawet, jak obiekt doskonale znamy, to dobrze przyjechać przed czasem, by przywitać ludzi i chwilę z nimi porozmawiać.

3. Wpleć personalne wątki

Nic nie działa na słuchaczy tak silnie, jak osobiste wątki. Jeśli jest więc ku temu okazja, warto poprzeć swoje tezy osobistymi przykładami.

4. Pij wodę

Jest bardzo ważne, byśmy byli odpowiednio nawodnieni podczas naszego przemówienia. Jednak ogromne znaczenie ma to, co pijemy. Najlepsza będzie woda – gdy będzie delikatnie ciepła, to powinno wpłynąć pozytywnie na nasze struny głosowe. Lepiej unikać natomiast kawy czy herbaty. Ten drugi napój na przykład może wysuszyć jamę ustną, a to będzie nam bardzo przeszkadzać podczas wystąpienia.

5. Nawiązuj kontakt wzrokowy z widownią

Ważne jest, by każdy słuchacz czuł, że to do niego właśnie kierujemy nasze wystąpienie. Warto zatem nawiązywać kontakt wzrokowy z poszczególnymi widzami. Dobrze też skupiać wzrok w różnych częściach sali, zamiast na przykład patrzeć się w jeden punkt przez dłuższy czas.

6. Uśmiech i luz to podstawa

Jeśli ktoś nie ma zbyt dużego doświadczenia w przemawianiu, to oczywiście niełatwo będzie mu się uśmiechnąć i wyluzować. To jednak kluczowe, aby wypaść naturalnie i nie dać sobie poznać ciśnienia. Dobrze więc się po prostu uśmiechać i przećwiczyć kilka razy – to pozwoli nam zachowywać się bardziej swobodnie na scenie.

7. Mimika ma znaczenie

Jeśli wystąpienie ma zapaść w pamięci słuchaczy, to nie może być wypowiedziane z kamienną twarzą. Nie można się więc bać emocji – można podnieść brew, uśmiechnąć się, zmarszczyć się czy też generalnie – dostosować mimikę do naszego przekazu. Dzięki temu wszystko wyjdzie bardziej wiarygodnie i naturalnie.

8. Moduluj swój głos

I tembr głosu gigantycznie wpływa na odbiór wystąpienia. Ale także tempo. Pamiętajmy, by nie mówić za szybko, choć i nie za wolno. Warto to też przećwiczyć, na przykład z dyktafonem. Jeśli już nabierzemy nieco wprawy, można się bawić nieco głosem. Na przykład przejść w pewnym momencie na szept, a potem powiedzieć coś głośno i stanowczo. Jeśli będzie to miało jakiś związek z przekazem, to możemy być pewni, ze sala to “kupi”.

9. Dbaj o postawę

Najlepiej stań prosto i delikatnie rozchyl nogi. Głowę trzymaj dość wysoko i skieruj ją w stronę horyzontu. Dzięki temu sprawisz wrażenie osoby kompetentnej i obeznanej w temacie.

10. Poproś o feedback, porozmawiaj po zakończeniu wystąpieniu

Dzięki temu nie tylko sprawisz dobre wrażenie, ale też dowiesz się, co odbiorcom się podobało, a nad czym można jeszcze popracować. No i oczywiście – możesz zyskać przy takiej rozmowie bardzo cenne kontakty.

Więcej cennych informacji o sztuce prezentacji możesz uzyskać na szkoleniu z wystąpień publicznych – GenWhy.

10 zasad udanych wystąpień publicznych
Views All Time
10 zasad udanych wystąpień publicznych
Views Today