Portal szkoleniowy – wybierz szkolenie dla siebie

Podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem

Podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem

Podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się szkolenia dla menadżerów, podczas których można poznać, między innymi, podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem. Jest to o tyle istotne, że model przywództwa w grupie pracowniczej, czy w całych przedsiębiorstwach, nieustannie ulega pewnym modyfikacjom, dlatego też warto cały czas aktualizować swoją wiedzę i poznawać nowe metody pracy, które mogą znacznie ułatwić realizowanie określonych projektów i celów. 

Różni ludzie, różne potrzeby

Niewątpliwie dobry menadżer powinien być osobą potrafiącą wyczuć charakter i umiejętności drugiego człowieka. Jeśli lider zna słabsze i mocniejsze strony swoich współpracowników, można założyć, że zespół osiągnął już połowę sukcesu. Charyzmatyczny przywódca wie bowiem, jakie zadanie może przydzielić do wykonania określonym członkom zespołu, by mieć pewność, że sobie z nimi poradzą. Menadżer musi starać się motywować swoich współpracowników i rozwijać w nich te cechy charakteru i zdolności, które mogą zaowocować lepszymi wynikami dla całego zespołu, dlatego tak ważne jest, by lider znał i rozumiał potrzeby ludzi mu podlegających.

Wyznaczanie celów

Praca w grupie w dużym stopniu opiera się na realizowaniu kolejnych, mniejszych, celów prowadzących do ukończenia jakiegoś dużego projektu. Dobrze jest znać metody pomagające w organizacji pracy, jest ich bardzo wiele. Za jeden z najpopularniejszych modeli pracy należy chyba uznać metodę SMART, polegającą na tym, że menadżer wyznacza poszczególnych członkom zespołu zadania, które są simple (proste), measurable (mierzalne), achievable (osiągalnie) oraz time defined (określone w czasie). Wydaje się, że praca w tym trybie to absolutne podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem, jednak, jak pokazuje praktyka, czasami najlepiej jest korzystać ze sposobów najbardziej banalnych, ponieważ wtedy ma się pewność, że zadziałają. Oczywiście w specjalistycznych podręcznikach można znaleźć całe mnóstwo innych metod, o bardziej skomplikowanych nazwach, jednak na początku warto wykorzystać sprawdzone rozwiązania. 

Wiele innych metod zarządzania zespołem można poznać na szkoleniach, które prowadzi firma Maciołek&Wspólnicy. Więcej informacji o szkoleniach przeprowadzanych przez firmę szkoleniową z Krakowa znajdziesz na: www.genwhy.pl

Podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem
Views All Time
Podstawy efektywnego i skutecznego zarządzania zespołem
Views Today