Portal szkoleniowy – wybierz szkolenie dla siebie

Wystąpienia publiczne – ćwiczenia

Wystąpienia publiczne – ćwiczenia

Wystąpienia publiczne – ćwiczenia

Masz przed sobą wystąpienie publiczne, ale zjada Cię trema? Przygotowałeś świetną prezentację, ale boisz się, że nie będziesz potrafił odpowiednio jej przekazać? Spokojnie, z naszymi ćwiczeniami pokonasz tremę raz na zawsze!

Trening czyni mistrza

Przećwicz swoją przemowę przynajmniej kilka razy. Najpierw przed lustrem żeby zobaczyć jak się prezentujesz oraz jakie tiki nerwowe są Twoją zmorą. Ponadto jest to bardzo dobry sposób na oswojenie się przed wystąpieniem, bo przecież przed samym sobą nie masz się czego bać. Następnie znajdź sobie próbną widownię. Może to być mama, żona, przyjaciel albo pies. Nie ma to większego znaczenia. Po prostu spróbuj zaprezentować się przed kimś kogo dobrze znasz, a okaże się, że to wcale nie takie straszne.

Rozpoznaj teren

Jeśli miejsce, w którym będziesz występować jest dla Ciebie nowe, przyjdź wcześniej. Rozejrzyj się po sali, usiądź na widowni, oswój miejsce Twojej prezentacji. W znanej Ci przestrzeni poczujesz się znacznie pewniej.

Jak po przebudzeniu

Gdy się denerwujesz Twoje mięśnie się napinają. Czujesz ucisk w klatce piersiowej lub odzywa się żołądek. Ręce zaczynają drżeć i przyjmujesz postawę zamkniętą. Idealnym trikiem, który możesz wykonać tuż przed wyjściem na scenę jest przeciągnięcie się. Tak, dokładnie jak rano w łóżku. Stań prosto, rozstaw nogi na szerokość bioder i zacznij się przeciągać. Dzięki temu rozciągniesz przykurczone mięśnie i uspokoisz głowę.

Kontakt wzrokowy

Aby prezentacja była udana ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z odbiorcą. Jeśli jednak stresujesz się tym, że masz patrzeć słuchaczom w oczy istnieją pewne triki. Po pierwsze na samym początku spójrz na widownię i znajdź sobie 4-5 osób w różnych częściach sali, na które będziesz spoglądać. Dzięki temu nie będziesz musiał ogarniać wzrokiem całej publiczności i każdego słuchacza z osobna, jednak będziesz sprawiał wrażenie, że zwracasz się do wszystkich. Jeśli to nie pomoże istnieje jeszcze drugi sposób. Tak jak w pierwszym przypadku znajdź sobie kilka różnych punktów na sali, na które będziesz patrzeć w trakcie prezentacji. Nie muszą to być ludzie, ale wazon, plakat itp. Najważniejsze, aby znajdowały się na tej samej wysokości wzroku co publiczność. Nie patrz w sufit ani podłogę, ale np. punkt znajdujący się tuż za ostatnim rzędem. Dzięki temu uzyskasz wrażenie, że zwracasz się do różnych części publiczności, a nie będziesz stresować się kontaktem wzrokowym z odbiorcami.

Uzyskaj sympatię

Jeszcze przed wystąpieniem przygotuj sobie kilka anegdotek z własnego życia. Wtrącanie humorystycznych historyjek nie tylko rozluźni atmosferę, ale sprawi również, że odbiorcy Cię polubią. Ponadto dodawanie czegoś od siebie poza wiedzą specjalistyczną pokazuje, że naprawdę znasz się na tym o czym mówisz i nie potrzebujesz opierać się ściśle na przygotowanym tekście.

Czytaj Więcej

Wystąpienia publiczne – ćwiczenia
Views All Time
Wystąpienia publiczne – ćwiczenia
Views Today